All Products
-
Aerospace Aluminium Alloys
-
Aircraft Aluminum Plate
-
Aircraft Aluminum Sheet
-
2024 T351 Aluminum Plate
-
2024 T851 Aluminum Plate
-
2124 T851 Aluminum Plate
-
2219 T851 Aluminum Plate
-
6061 T651 Aluminum Plate
-
6082 Aluminum Plate
-
7050 T7451 Aluminum Plate
-
7050 T7651
-
7075 T651 Aluminum Plate
-
7075 T7351 Aluminum Plate
-
Aluminium 7175 T7351
-
Aerospace Aluminium Processing
Contact Person :
Xu
Phone Number :
13564657367
Keywords [ aerospace aluminium alloys ] match 100 Products.
Thickness 10mm-150mm 2219 T851 Aluminum Plate Mill Finish Excellent Weldability
| Tensile Strength: | 70 KSI |
|---|---|
| Yield Strength: | 50 KSI |
| Material: | Aluminum |
Superior Strength 7050 T7451 Aluminum Plate Mill Finish OEM Available
| Melting Point: | 566.2℃ |
|---|---|
| Heat Treatment: | T7451 |
| Tensile Strength: | 430-475 MPa |
Length 8000mm-12000mm Aircraft Aluminum Sheet Metal High Hardness
| Heat Treatment: | T651 |
|---|---|
| Material: | 7075 T651 Aluminum Plate |
| Elongation: | 5-7% |
Corrosion Resistant 7050 T7451 Aluminum Plate 10mm-150mm Thickness
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Yield Strength: | 340-390 MPa |
Heat Treatment 7075 T651 Aluminum Plate High Corrosion Resistance
| Hardness: | HBS≥130 |
|---|---|
| Material: | 7075 T651 Aluminum Plate |
| Color: | Silver |
High Strength 6082 T651 Aircraft Aluminum Plate 1650mm-3500mm Max Width
| Melting Point: | 570°C |
|---|---|
| Max Length: | 7500-20000mm |
| Thickness: | 10-250mm |
OEM Weldable Aluminum Sheet 7075 Aluminum Plate Abrasion Resistance
| Elongation: | 5-7% |
|---|---|
| Heat Treatment: | T651 |
| Density: | 2810kg/m³ |
High Strength 7050 T7451 Plate Airplane Aluminum Sheets Heat Treatment
| Temper: | T7451 |
|---|---|
| Density: | 2810kg/m³ |
| Yield Strength: | 340-390 MPa |
High Performance 7075 T651 Aluminum Plate Used In Aircraft Structures
| Melting Point: | 570℃ |
|---|---|
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
| Thickness: | 10-150mm |
Weather Proof 7075 T651 Plate Aircraft Aluminum Plate High Yield Strength
| Max Length: | 8000-12000mm |
|---|---|
| Processing: | Cutting, Bending, Punching, Welding |
| Color: | Silver |


