All Products
-
Aerospace Aluminium Alloys
-
Aircraft Aluminum Plate
-
Aircraft Aluminum Sheet
-
2024 T351 Aluminum Plate
-
2024 T851 Aluminum Plate
-
2124 T851 Aluminum Plate
-
2219 T851 Aluminum Plate
-
6061 T651 Aluminum Plate
-
6082 Aluminum Plate
-
7050 T7451 Aluminum Plate
-
7050 T7651
-
7075 T651 Aluminum Plate
-
7075 T7351 Aluminum Plate
-
Aluminium 7175 T7351
-
Aerospace Aluminium Processing
Contact Person :
Xu
Phone Number :
13564657367
Keywords [ aerospace aluminium alloys ] match 100 Products.
500mm-2500mm High Grade Aircraft Aluminum Plate Rust Prevention
| Package: | Standard Export Seaworthy Package |
|---|---|
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 5052, 5083, 5754, 6061, 6063, 6082, Etc. |
| Tolerance: | ±0.02mm |
Heat Treatable 2219 T851 Aluminum Plate For High Temperature Environments
| Yield Strength: | 50 KSI |
|---|---|
| Gauge: | 0.25 |
| Shape: | Plate |
Cold Rolled Aircraft Aluminum Plate With Mill Edge Customizable Thickness
| Length: | 500-6000mm |
|---|---|
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18, H22, H24, H26, H32, H34, H36, H38, Etc. |
| Processing Technology: | Cold Rolled, Hot Rolled |
Durable 7075 T7351 Aluminum Plate High Tensile Strength 10-150mm Thickness
| Material: | 7075 T7351 Aluminum Plate |
|---|---|
| Hardness: | >130HB |
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
Lightweight 7075 T7351 Aircraft Aluminum Plate 2500-3500mm High Hardness
| Yield Strength: | 340-390Mpa |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Material: | 7075 T7351 Aluminum Plate |
High Performance 7075 T7351 Aluminum Plate 10mm-150mm Thickness
| Yield Strength: | 340-390Mpa |
|---|---|
| Max Length: | 6500mm-20000mm |
| Elongation: | 5-7% |
Heat Treated Aircraft Aluminum Plate 7075 T7351 High Hardness OEM Available
| Density: | 2810kg/m3 |
|---|---|
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
| Max Width: | 2500-3500mm |
Multipurpose Flat Aluminum Sheets Aviation Aluminum Sheet Non Rusting
| Thickness: | 10-150mm |
|---|---|
| Width: | 1000-3500mm |
| Shape: | Plate |
Corrosion Resistant 7075 T7351 Plate Airplane Aluminum Sheets Multipurpose
| Max Length: | 6500mm-20000mm |
|---|---|
| Density: | 2810kg/m3 |
| Elongation: | 5-7% |
10mm-150mm 7075 T7351 Aluminum Plate Used In Aircraft Structures Rustproof
| Max Width: | 2500mm-3500mm |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Hardness: | >130HB |


