All Products
-
Aerospace Aluminium Alloys
-
Aircraft Aluminum Plate
-
Aircraft Aluminum Sheet
-
2024 T351 Aluminum Plate
-
2024 T851 Aluminum Plate
-
2124 T851 Aluminum Plate
-
2219 T851 Aluminum Plate
-
6061 T651 Aluminum Plate
-
6082 Aluminum Plate
-
7050 T7451 Aluminum Plate
-
7050 T7651
-
7075 T651 Aluminum Plate
-
7075 T7351 Aluminum Plate
-
Aluminium 7175 T7351
-
Aerospace Aluminium Processing
Contact Person :
Xu
Phone Number :
13564657367
Keywords [ aerospace aluminium alloys ] match 100 Products.
OEM Aluminium 7175 T7351 Airplane Aluminum Sheets 2500mm-3500mm Max Width
| Heat Resistance: | High |
|---|---|
| Density: | 2810kg/m3 |
| Max Width: | 2500-3500mm |
Heat Resistance Aluminium 7175 T7351 Sheet For Industrial Requirements
| Strength: | High |
|---|---|
| Length: | 6500-20000mm |
| Heat Resistance: | High |
8000mm-12000mm Aluminium Flat Plate T651 7075 Aluminium Sheet
| Elongation: | 5-7% |
|---|---|
| Shape: | Flat Plate |
| Hardness: | HBS≥130 |
10mm-150mm Thickness 2219 Aluminum Plate Aircraft Aluminium Sheet Anti Rust
| Tensile Strength: | 70 KSI |
|---|---|
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Plate |
Smooth Surface Aluminium 7175 T7351 For Aerospace Industry High Strength
| T7351: | T7351 |
|---|---|
| Corrosion Resistance: | High |
| Strength: | High |
Hot Rolled Aircraft Aluminum Sheet Industrial Aluminium Sheet 500-6000mm Length
| Shape: | Flat Sheet, Plate |
|---|---|
| Width: | 500-2500mm |
| Tolerance: | ±0.02mm |
OEM Premium Aerospace Aluminum Sheet Metal Wear Resistance High Strength
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 5052, 5083, 5754, 6061, 6063, 6082, Etc. |
|---|---|
| Package: | Standard Export Seaworthy Package |
| Thickness: | 0.125-4.0mm |
Lightweight T7351 7075 Aluminium Sheet Aircraft Aluminum Plate 340-390Mpa
| Max Width: | 2500mm-3500mm |
|---|---|
| Max Length: | 6500mm-20000mm |
| Heat Treatment: | T7351 |
High Hardness Aluminium Flat Plate 6500mm-20000mm Max Length Non Rusting
| Tensile Strength: | 430-475Mpa |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Melting Point: | 570℃ |
7075 T7351 Aircraft Aluminium Sheet Aerospace Plate 2500mm-3500mm
| Hardness: | >130HB |
|---|---|
| Material: | 7075 T7351 Aluminum Plate |
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |


