All Products
-
Aerospace Aluminium Alloys
-
Aircraft Aluminum Plate
-
Aircraft Aluminum Sheet
-
2024 T351 Aluminum Plate
-
2024 T851 Aluminum Plate
-
2124 T851 Aluminum Plate
-
2219 T851 Aluminum Plate
-
6061 T651 Aluminum Plate
-
6082 Aluminum Plate
-
7050 T7451 Aluminum Plate
-
7050 T7651
-
7075 T651 Aluminum Plate
-
7075 T7351 Aluminum Plate
-
Aluminium 7175 T7351
-
Aerospace Aluminium Processing
Contact Person :
Xu
Phone Number :
13564657367
Keywords [ aerospace aluminium alloys ] match 100 Products.
10mm-228mm Aircraft Aluminum Plate Aluminum Alloys Used In Aerospace Industry
| Temper: | T651 |
|---|---|
| Finish: | Mill Finish |
| Alloy: | 6061 |
Multipurpose Aircraft Aluminum Sheet Metal Weather Resistance
| Strength: | High |
|---|---|
| Heat Resistance: | High |
| Plate: | 7175 |
Durable 7075 T7351 Aviation Aluminum Sheet Wear Resisting Corrosion Proof
| Melting Point: | 570℃ |
|---|---|
| Thickness: | 10-150mm |
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
Mechanical 7050 T7451 Aluminum Plate For Aerospace Applications Wear Resisting
| Temper: | T7451 |
|---|---|
| Tensile Strength: | 430-475 MPa |
| Material: | Aluminum |
Customizable Aerospace 7075 T7351 Aluminum Plate Weather Resistance
| Thickness: | 10mm-150mm |
|---|---|
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
| Melting Point: | 570℃ |
Lightweight 6082 Aluminum Plate Used In Spacecraft T651 Non Rusting
| Max Length: | 7500-20000mm |
|---|---|
| Name: | 6082 Aluminum Plate |
| Melting Point: | 570°C |
Premium T651 6082 Aluminum Plate 10mm -250mm Thickness High Density
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
|---|---|
| Thickness: | 10-250mm |
| Tensile Strength: | 260-300MPa |
Aircraft Industry 6082 Aluminum Plate Wear Resisting 95HB Hardness
| Density: | 0.10g/cm3 |
|---|---|
| Yield Strength: | 220-255MPa |
| Max Width: | 1650-3500mm |
Mill Finish 6082 Aluminum Plate Max Length 7500mm-20000mm High Yield Strength
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Hardness: | 95HB |
| Elongation: | 2-9% |
Durable Hardness 95HB 6082 Aluminum Plate T651 Corrosion Protection
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
|---|---|
| Temper: | T651 |
| Tensile Strength: | 260-300MPa |


