All Products
-
Aerospace Aluminium Alloys
-
Aircraft Aluminum Plate
-
Aircraft Aluminum Sheet
-
2024 T351 Aluminum Plate
-
2024 T851 Aluminum Plate
-
2124 T851 Aluminum Plate
-
2219 T851 Aluminum Plate
-
6061 T651 Aluminum Plate
-
6082 Aluminum Plate
-
7050 T7451 Aluminum Plate
-
7050 T7651
-
7075 T651 Aluminum Plate
-
7075 T7351 Aluminum Plate
-
Aluminium 7175 T7351
-
Aerospace Aluminium Processing
Contact Person :
Xu
Phone Number :
13564657367
Keywords [ aerospace aluminium alloys ] match 100 Products.
High Hardness Aerospace Aluminium Processing 6061 T651 Plate Rustproof
| Max Width: | 1540-3500mm |
|---|---|
| Melting Point: | 1220°F |
| Alloy: | 6061 |
Versatile 6061 T651 Aluminium Alloy Plate Aeroplane 6061 Tooling Plate
| Material: | 6061 T651 Aluminum Plate |
|---|---|
| Thickness: | 10-228mm |
| Alloy: | 6061 |
High Yield Strength Flat Aluminum Sheets Aerospace Aluminum Alloys Wear Proof
| Thickness: | 10-150mm |
|---|---|
| Temper: | T7451 |
| Hardness: | >130HB |
Thickness 10-150mm Aircraft Aluminium Sheet High Hardness Used In Spacecraft
| Tensile Strength: | 430-475MPa |
|---|---|
| Material: | Aluminum |
| Heat Treatment: | High |
T651 Temper 6082 Aluminium Plate Aluminium Alloy Plate Rust Resistance
| Thickness: | 10-250mm |
|---|---|
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
| Density: | 0.10g/cm3 |
OEM 0.25-200mm 2024 Aluminum Plate Aluminium Alloys For Aerospace Applications
| Melting Point: | 660℃ |
|---|---|
| Shape: | Plate |
| Length: | 5000-12000mm |
Anti Corrosion Aluminium 7175 T7351 Aluminum Alloy Sheet Max Width Up To 3500mm
| Strength: | High |
|---|---|
| Max Width: | 2500-3500mm |
| Material: | Aluminium |
Against Corrosion Aluminium Flat Plate Weldable Aluminum Sheet Customization
| Hardness: | >130HB |
|---|---|
| Corrosion Resistance: | High |
| Thickness: | 10-150mm |
Durable Rust Resistance Flat Aluminium Plate Aircraft Aluminum Sheet Metal
| Material: | Aircraft Aluminum Plate |
|---|---|
| Processing Technology: | Cold Rolled, Hot Rolled |
| Shape: | Flat Sheet, Plate |
High Density Aerospace Aluminum Sheet Metal Max Width 2500mm-3500mm
| Density: | 2810kg/m3 |
|---|---|
| T7351: | T7351 |
| Thickness: | 10-150mm |


