All Products
-
Aerospace Aluminium Alloys
-
Aircraft Aluminum Plate
-
Aircraft Aluminum Sheet
-
2024 T351 Aluminum Plate
-
2024 T851 Aluminum Plate
-
2124 T851 Aluminum Plate
-
2219 T851 Aluminum Plate
-
6061 T651 Aluminum Plate
-
6082 Aluminum Plate
-
7050 T7451 Aluminum Plate
-
7050 T7651
-
7075 T651 Aluminum Plate
-
7075 T7351 Aluminum Plate
-
Aluminium 7175 T7351
-
Aerospace Aluminium Processing
Contact Person :
Xu
Phone Number :
13564657367
Keywords [ aerospace aluminium alloys ] match 100 Products.
Smooth Aircraft Aluminum Sheet Metal Aluminium Flat Sheet Non Rusting
| Yield Strength: | 20-30 Ksi |
|---|---|
| Heat Treatable: | Yes |
| Temper: | H14, H16, H18, H22, H24, H26, H32, H34, H36, H38, H112, T3, T4, T5, T6, T8, T351, T451, T651 |
Mechanical Aluminium Fabrication Sheet Aircraft Aluminum Plate Erosion Resistant
| Mechanical Properties: | Tensile Strength: 310-430MPa, Yield Strength: ≥180MPa, Elongation: ≥10% |
|---|---|
| Density: | 0.101g/cm³ |
| Corrosion Resistance: | Excellent |
Structural Aeronautical Aluminum Alloy Plate Aircraft Aluminium Sheet Anticorrosion
| Width: | 1000-3500mm |
|---|---|
| Elongation: | 10-20% |
| Shape: | Plate |
Anticorrosive Aluminum Alloy Sheet Thickness 10mm-150mm Aluminium Flat Plate
| Thickness: | 10-150mm |
|---|---|
| Alloy: | 2124 |
| Yield Strength: | 372-393MPa |
Aerospace Industrial Aluminium Sheet 2124 Aluminum Plate 25HB-45HB Hardness
| Alloy: | 2124 |
|---|---|
| Temper: | T851 |
| Tensile Strength: | 434-455MPa |
Smooth Surface Aluminium Flat Sheet 7050 T7651 High Tensile Strength
| Grade: | 7050 |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Temper: | T7651 |
High Performance 2024 T851 Plate 5000mm-12000mm Aircraft Aluminium Sheet
| Alloy: | 2024 |
|---|---|
| Length: | 5000-12000mm |
| Product: | 2024 T851 Aluminum Plate |
Anticorrosive Aluminum Alloy Sheet Aviation Aluminum Sheet T7451 Temper
| Thickness: | 10-150mm |
|---|---|
| Hardness: | >130HB |
| Heat Treatment: | T7451 |
Rustproof Industrial Aluminium Sheet Aerospace Aluminum Sheet Metal OEM
| Machinability: | Good |
|---|---|
| Temper: | H14, H16, H18, H22, H24, H26, H32, H34, H36, H38, H112, T3, T4, T5, T6, T8, T351, T451, T651 |
| Heat Treatable: | Yes |
T7451 Temper Aerospace Aluminum Sheet Metal Erosion Resistant
| Yield Strength: | 340-390 MPa |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Alloy: | 7050 |


