All Products
-
Aerospace Aluminium Alloys
-
Aircraft Aluminum Plate
-
Aircraft Aluminum Sheet
-
2024 T351 Aluminum Plate
-
2024 T851 Aluminum Plate
-
2124 T851 Aluminum Plate
-
2219 T851 Aluminum Plate
-
6061 T651 Aluminum Plate
-
6082 Aluminum Plate
-
7050 T7451 Aluminum Plate
-
7050 T7651
-
7075 T651 Aluminum Plate
-
7075 T7351 Aluminum Plate
-
Aluminium 7175 T7351
-
Aerospace Aluminium Processing
Contact Person :
Xu
Phone Number :
13564657367
Keywords [ aerospace aluminium alloys ] match 100 Products.
6061 Aerospace Aluminum Flat Plate Aeroplane Aluminium Alloy 500mm-6000mm
| Material: | Aircraft Aluminum Plate |
|---|---|
| Tolerance: | ±0.02mm |
| Length: | 500-6000mm |
Corrosion Proof Flat Aluminum Plate OEM Aluminium Alloys Used In Spacecraft
| Shape: | Plate |
|---|---|
| Length: | 5000-12000mm |
| Product: | 2219 T851 Aluminum Plate |
Premium Aerospace Aluminium Processing Aerospace Plate Width 1540mm-3500mm
| Tensile Strength: | 265-290MPa |
|---|---|
| Tolerance: | ±0.25 |
| Shape: | Plate |
Wear Proof Aviation Aluminum Sheet Aluminium Alloys Used In Spacecraft 10mm-150mm
| Heat Treatment: | T7351 |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Sand Blasted, Powder Coated |
Customization 2124 T851 Aluminium Alloy Plate Aluminium Flat Sheet Used In Spacecraft
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Surface Treatment: | Mill Finish |
| Elongation: | 4-5% |
Length 5000mm-12000mm Aerospace Aluminium Processing Plate Antiwear
| Shape: | Plate |
|---|---|
| Density: | 2.7 G/cm3 |
| Width: | 1000-3500mm |
6061 Aerospace Aluminium Processing Sheet With High Tensile Strength 265-290MPa
| Elongation: | 4-9% |
|---|---|
| Density: | 0.10 Lb/in³ |
| Temper: | T651 |
High Grade 7050 Aluminum Plate T7451 Temper Aluminium Alloy Sheet
| Alloy: | 7050 |
|---|---|
| Elongation: | 5-7% |
| Yield Strength: | 340-390 MPa |
OEM Aluminium Alloy Plate 2024 T351 Aviation Industrial Aluminium Sheet
| Product Name: | 2024 T351 Aluminum Plate |
|---|---|
| Length: | 5000-12000mm |
| Temper: | T351 |
1000mm-3500mm 7050 T7651 Aluminium Alloy Sheet High Performance
| Tensile Strength: | 430-475MPa |
|---|---|
| Max Length: | 8000-12000mm |
| Thickness: | 10-150mm |


